Ciągłość przewodów ochronnych przyjmowana jest jako jeden z warunków potwierdzających skuteczność ochrony przy uszkodzeniu za pomocą samoczynnego wyłączenia zasilania oraz zapewniających prawidłowe funkcjonowanie urządzeń i instalacji elektrycznych. Próba ta jest uznawana za zadowalającą, jeżeli użyty przyrząd pomiarowy wskaże właściwe wyniki potwierdzające ciągłość przewodów. Brak ciągłości w obwodach instalacji elektrycznej niekorzystnie wpływa na normalne funkcjonowanie instalacji i wyposażenia, czy skuteczność ochrony od porażeń.
Zgodnie z PN-HD 60364-6:2016-07 próba ciągłości przewodów powinna być wykonana w odniesieniu do:
a) przewodów czynnych – w obwodach odbiorczych pierścieniowych.
b) przewodów ochronnych – przy sprawdzaniu połączeń wyrównawczych głównych i miejscowych, połączenia przewodów z częściami przewodzącymi dostępnymi, a także wtedy, gdy rezygnuje się z pomiaru impedancji pętli zwarciowej lub pomiaru rezystancji uziemienia.
Próba ciągłości sprowadza się w zasadzie do pomiaru rezystancji przewodów (typowe wartości jednostkowe podano w załączniku A normy PN-HD 60364-6:2016-07).
Sprawdzenie ciągłości przewodów sprowadza się w zasadzie do pomiaru rezystancji. Pomiar małych rezystancji z równoczesnym sprawdzaniem ciągłości elektrycznej przewodów można wykonać miernikiem o bardzo niskim napięciu pomiarowym i dostatecznie dużym prądem. Sprawdzenie ciągłości elektrycznej przewodów ochronnych można wykonać metodą techniczną lub przy użyciu miernika spełniającego wymagania normy PN-EN 61557-10:2013-11. Pomiar rezystancji metodą techniczną związany ze sprawdzeniem ciągłości elektrycznej przewodów powinien być wykonany przy użyciu źródła prądu stałego (d.c.) lub przemiennego (a.c.) o wartości napięcia od 4 do 24 V, w stanie bez obciążenia (przy obwodzie otwartym) oraz prądem pomiarowym o wartości nie mniejszej niż 0,2 A. Przepływ prądu pomiarowego (czas pomiaru) powinien być ≥ 10 s. Największy dopuszczalny błąd roboczy ±30% w zakresie pomiarowym od 0,2 Ω do 2 Ω.Wymaga się, aby niezależnie od długości badanego odcinka przewodów i ilości znajdujących się tam połączeń elektrycznych, rezystancja całego sprawdzanego odcinka nie przekroczyła wartości 1,0 Ω.
Ciągłość elektryczną głównych przewodów wyrównawczych sprawdza się między każdą częścią przewodzącą, a główną szyną wyrównawczą, która ma zachowaną ciągłość z uziemieniem budynku.
Zaufanie i bezpieczeństwo
Jesteśmy doświadczonymi fachowcami od lat działającymi w branży elektrycznej. Gwarantujemy wysoką jakość wykonywanych usług.
Oszczędź swój czas
Dzięki naszemu wieloletniemu doświadczeniu nie będziesz musiał martwić się awarią w Twoim domu.
Media Społecznościowe